Чи доречно перейменовувати Червоноград?

Висвітлення питання історичного минулого нашого міста та його дотичності до давніх поселень, які раніше тут були.

Червоноград єдиний населений пункт Львівщини, який увійшов у список міст, що планують перейменувати згідно з ухваленим 9 квітня Верховною Радою законом про заборону пропаганди нацизму і комунізму. Шахтарському місту можуть повернути колишню назву Кристинопіль.

Як повідомила завідувач Червоноградської філії Львівського музею історії релігій Галина Гриник, місто Червоноград виросло на території трьох населених пунктів: м.Кристинопіль та сіл Новий Двір та Клюсів. До складу УРСР Кристинопіль перейшов у лютому 1951 року на підставі радянсько-польської угоди про обмін територіями. І відразу був перейменований на Червоноград. Це молоде шахтарське місто, яке стрімко розбудовувалося і розширювалося у радянські часи. Від Кристинополя залишилася лише одна вулиця Старого міста.

А Кристинопіль відомий у світі своєю понад 300-річною історією. Його заснував у 1692 році коронний гетьман Польщі Фелікс Казимир Потоцький і назвав його на честь своєї дружини Кристини. У старій частині міста Червоноград розміщений Кристинопільський монастир отців Василіан та Палац Потоцьких. У Кристинополі монаші обітниці у 1890 році складав Андрей Шептицький, сестра-служебниця Йосафата Гордашевська, народився поет Василь Бобинський. А також від міста Кристинопіль отримали свою назву історичні пам’ятки, а саме: ікона «Кристинопільська Матір Божа» і рукопис XII ст., який зберігається у Львівському історичному музеї, Кристинопільський апостол.

«Перейменування Червонограда на Кристинопіль – це доволі дискусійне питання, яке неодноразово піднімалося серед мешканців міста, – прокоментувала спеціаліст оргвідділу Червоноградської міської ради Надія Земницька. – Вперше про перейменування Червонограда заговорили за незалежності України. У 1990-х роках пройшла хвиля перейменувань: у місті були змінені назви десятків вулиць. Проспект Леніна змінили на Шевченка, Воз’єднання на Грушевського, Над Бугом на Ст .Бандери тощо. Однак, назву міста залишили такою ж, бо для страйкового комітету лише місто Червоноград асоціювалося із шахтарським містом, де вперше за незалежної України демонтували пам’ятник В.Леніну.

Вдруге тему перейменування Червонограда підняли у 1994 році, тоді у червні під час виборів був проведений місцевий референдум щодо зміни назви міста на Христинопіль. Більшість червоноградців проголосували за перейменування. Відповідне рішення про зміну назви міста скерували на затвердження Верховної Ради. Однак парламент не ухвалив це перейменування. Мотивуючи тим, що це неісторична, як Кристинопіль назва, а зовсім нова, змінена.

А цього року в одній із соцмереж проводилося опитування червоноградців. 36% проголосувало за зміну назви міста на Кристинопіль, а 41% – ні. Звісно, що це не було всезагальне міське опитування, однак і воно показало, що не уся молодь міста підтримує перейменування.

Сьогодні на хвилі патріотичного відродження нації знову заговорили про перейменування Червонограда у Кристинопіль. Підтримують зміну назви міста багато громадських організацій, греко-католицькі релігійні громади, народні умільці. У затвердженому Верховною Радою законі виписано, що у шестимісячний термін з дня його опублікування місцевими органами самоврядування повинні бути проведені громадські слухання. Після них буде прийматися рішення про перейменування міста міською радою, а потім відповідно – Верховною Радою. Тож, після підписання закону Президентом України, міська влада проведе відповідні консультації серед депутатів, громадських активістів, істориків, краєзнавців, можливо, і фахівців Інституту національної пам’яті, сформує робочу групу для організації процесу щодо перейменування міста.

Активно підтримують перейменування Червонограда у Кристинопіль релігійні громади УГКЦ, громадські організації та митці міста. «Я особисто підтримую перейменування міста у Кристинопіль, – каже художник-кераміст Сергій Івашків. – Хоча думки червоноградців щодо цього розходяться і серед майстрів».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *