VISNYK.NET: Червоноградський вісник

20 березня 2003 року

 

 

НА ЗУСТРІЧ ЗАПРОШУЮТЬСЯ ТІ, КОМУ ... ЗА 60

 

Нова програма Німецького Червоного Хреста

Пам'ятаєте, як там у пісні, давній, радянській: “Молодим усюди в нас дорога, старикам...” А що, власне, старикам? Колись була повага... Глибока, справжня, від усіх. Майже поклоніння перед сивим чолом, натрудженими руками. Забезпечення належної старості - спокійної i ситої. Все правильно - заробили ж бо...

 

Але, запитаєте, це хіба про наших старих? Це вони мають забезпечену старість? Пенсію у 70-100 гривень i злиденне життя... А якщо літня людина ще хвора та самотня?

Лише у Червонограді на обліку в соціальних служб перебувають понад чотири сотні одиноких пенсіонерів, людей, які залишились зі своєю старістю сам на сам. Чотири стіни і соціальний працівник - це єдине, що зосталось у них на схилі літ. А спілкування часто-густо замінює їм радіоточка - голос диктора із маленького "колгоспника".

Між тим цивілізований світ до цього явища ставиться зовсім по-іншому. У Німеччині, наприклад, досить рідкісні випадки, коли батьки-пенсіонери живуть разом із дітьми й онуками.

Проте старші люди від того не почуваються самотніми. Про них дбає не лише держава, а й багато соціальних організацій, велика кількість звичайних людей, які знають, що колись старими стануть і вони... Червоний Хрест, скажімо, має ряд проектів, які спрямовані саме на допомогу пенсіонерам. Голова Червоного Хреста міста Марх Готфрід Флек (з яким, до речі, успішно співпрацюють червоноградські червонохрестівці) з особливою гордістю розповідав мені про зустрічі літніх людей, які організовує для них Червоний Хрест. Коли людина відчуває, що вона ще комусь потрібна у цьому житті, в неї є з ким поспілкуватись - вже від цього на душі розмірений спокій... Втім німці пішли далі. Подібні зустрічі вирішили проводити й у нас. До сьогодні у нашому місті на кошти Німецького Червоного Хреста діяло 4 програми. Остання з них - випікання вітамінного хліба - також охопила одиноких пенсіонерів. Безкоштовно двічі на тиждень вони отримують буханець хліба. А тепер ще раз на місяць їх запрошують на зустріч до приміщення Червоного Хреста, що знаходиться по вул.Сокальській,1 (між іншим, гарний ремонт, меблі, комп'ютерне обладнання - це також старання та гроші німецьких колег). Марія Горошко, голова міського Товариства Червоного Хреста, каже: "Приходять одинокі старенькі люди, щоб поспілкуватися, душу зігріти за горнятком теплого чаю". На столах - канапки, солодощі, фрукти. Однак на душі стає радісно не лише від смачних наїдків, які далеко не кожного дня бачать самотні на своїх столах. Як правило, ці люди найбільше страждають від недостатнього спілкування. А там свою поезію для них читали представники літературного об'єднання Євген Кравчук, Марія Мохналь, Олена Білецька, артист місцевого драмтеатру Степан Склянчук. А потім всі разом затягнули пісню...

Наталія МЕЛЬНИК