VISNYK.NET: Червоноградський вісник

19 вересня 2002 року

 

ЛЕГЕНДА КРИСТИНОПОЛЯ

За понад 300-літню історію Кристинополя в ньому відбулось чимало цікавих і важливих подій, були періоди піднесення і упадку, розвитку міста і його руйнування. Але лише одна подія, що сталася у Кристинополі сколихнула всю тодішню Польщу і Австро-Угорщину та стала в центрі уваги всього суспільства.
Історія ця і романтична, і трагічна. Обросла вона легендами і в народній пам'яті злилась з правдивими фактами, тому зараз дуже складно встановити межу - де закінчується історичний факт, а де починається вимисел.
В центральному історичному архіві м. Львова в документах про це сказано сухо і скупо: "26 грудня 1770 року звінчався тайно в нестанецькій церкві без відома й дозволу родичів Щасний Потоцький, син воєводи Сілезія і Анни Потоцьких з Христиною Коморовською з Сушна. ...13 лютого 1771 р. напали незнані люди на двір в Новому селі біля Куликова, викрали Христину Коморовську і не знати куди її повезли".
Це єдиний запис зроблений "по гарячих слідах". Решта згадок зроблено значно пізніше. В 1847 р. у Львові вийшла праця М.Б. Стенчинського "Околиці Галіції", в якій є згадка про цю подію, в 1886 р. свою версію подій виклав Василь Чернецький в історичному оповіданні "Щасний Потоцький і Христина Коморовська". І на початку 20 ст. часописи вертались до подій кінця 18 століття це і газета "Наш край" (1906р.) і "Неділя" (1930 р.).
Так ось, ця історія про кохання і смерть Христини Гертруди Коморовської...