VISNYK.NET: Червоноградський вісник

17 листопада 2002 року

 

МИКОЛА НЕВМИВАКА: '' З КОЖНИМ РОКОМ ПРИДАТНИХ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ СТАЄ МЕНШЕ


Протягом жовтня-листопада в Україні триває черговий призов на строкову службу. Розпал призову і в Червонограді, де цієї осені йде до війська 150 рекрутів. А ще вісім років тому, коли в місті було створено військовий комісаріат, ця кількість становила більше 250 чоловік.
Якщо ж брати до уваги той факт, що Збройні Сили України знаходяться на шляху до професійної армії - (наразі триває перший етап переходу, а повністю професійним військо стане 2015 року), скорочення числа призовників, є цілком виправданим.
Але не секрет, що в армії сьогодні служити хочуть далеко не всі юнаки, які досягли 18 років.
Понад годину Микола Невмивака, військовий комісар Червонограда відповідав на запитання журналіста "Вісника": кому належиться відтермінування, якми є вимоги до здоров’я. Ми ж в свою чергу зрозуміли, що забезпечити потрібну кількість здорових фізично та морально рекрутів, стає все складніше.


ПРО СКОЛІОЗ ТА ІНШІ ХВОРОБИ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ
Військовий комісар Червонограда констатує - з кожним роком придатність до військової служби і стан здоров'я юнаків погіршується. Фізпідготовка "призовних ресурсів" не є задовільною. Про це свідчать і результати роботи медичних комісій, де якраз і "забраковують" найбільше призовників. “Розклад” хвороб, за яким визначають пригодність до служби, включає понад 200 пунктів.
Серед поширених хвороб - сколіоз, плоскостопість. Проте, все залежить від того, який ступінь хвороби визначено... Так само і зір. Якщо зір слабкий, то, зрозуміло, десантника із призовника не вийде, але служити десь у штабі можливо.
З весни цього року скасовано відтермінування на півроку призовникам через... недостатню вгодованість. Це визначення, що звучить досить кумедно, означає не що інше, як невідповідність ваги щодо зросту людини. Якщо ж протягом трьох років так і не вдалося набрати нормальної ваги, призовника мали б комісувати. Теперішній підхід - якщо проблема лише з вагою, а інших відхилень у здоров'ї немає, значить до війська придатний.
І далі нерозв’язаною залишається проблема призову до війська соснівських хлопців, що мають гіпоплазію. Два роки тому спеціальна медична комісія визнала юнаків придатними для проходження строкової служби. Соснівські ж матері, не здаються, звертаються до депутатів всіх рівнів. А тим часом їхніх дітей продовжують забирати до війська.
СОЛДАТ ТА СТУДЕНТ В ОДНІЙ ОСОБІ
Армія сьогодні настільки демократична, що передбачає можливість поєднувати військову службу із заочним навчанням. Командування частин йде на поступки враховуючи, поведінку солдата-студента, і на період іспитів їх відпускають на сесію.
Як відомо, студенти-стаціонарники вищих навчальних закладів мають право на відтермінування, а час їхньої служби скорочено до одного року. Правом на відтермінування у зв’язку із навчанням мають і учні технікумів та училищ, що вступили до навчального закладу після 9-го класу, а також ті учні, чиї заклади належать до 3-4 рівнів акредитації.
"ВІДКУПЛЯТИСЯ" ВІД АРМІЇ СЬОГОДНІ НЕ МОДНО?
Насправді ж, думка звичайного обивателя все ще схиляється до того, що "відкупитися" від військової повинності не може "хіба що ледачий". У військового комісара інша точка зору.
"Престиж армії в останні роки зростає", - стверджує полковник Микола Невмивака. Пов'язує це з тим, що багато юнаків бажають сьогодні працювати у силових структурах, внутрішніх органах, митниці, де військова підготовка є бажаною.
Негативні явища, зокрема "дідівщина", що наводить жах не на одного новобранця, сьогодні майже відсутні. Цьому сприяли і кадрові зміни серед командного складу. Натомість подібні сигнали досить серйозно перевіряються: "Був нещодавно один випадок, - розповідає Микола Павлович, - коли мама військовослужбовця прийшла із листом, де син скаржиться, що його принижують. Проте характеристика, надіслана із частини, де служить юнак, свідчила, що не все так однозначно. І все-таки, дали відпустку, він приїхав додому, був у військкоматі, ми мали розмову. Сподіваюся, все владнається. Треба ж ставати колись мужчиною.”
А З ВІЙСЬКОВОЇ ЧАСТИНИ ВИДНО РІДНИЙ ДВІР
За діючим ось уже два роки принципом комплектування військ, у наших призовників є надія, що служитимуть вони на Львівщині - в області залишаються до 85 % новобранців. Решта рекрутів - це ті, що виявили бажання служити, скажімо, на флоті, у аеромобільних військах або ж президентському полку. Щоправда, аби потрапити до останнього, треба і зростом вийти - не менше 180 см і не мати вад зовнішності.
Але, з цілком зрозумілих причин, декому хочеться служити ближче дому. До речі, у двох військових частинах, що розташовані на території міста, сьогодні відбувають службу понад двадцять червоноградських юнаків. З осіннього призову до них приєднаються ще дев'ять.
Якщо ж врахувати, що за період служби передбачено ще й відпустку на 20-25 днів, вихідні, проведені удома, то сьогоднішнім призовникам можна тільки позаздрити. З іншого боку, за словами кадрових військових, ці умови не завжди позитивно впливають на бійцівський настрій військовослужбовця. А батькам подекуди доводиться брати на себе частину службового тягаря військових частин.
"НЮХНУТИ ПОРОХУ" БАЖАЮТЬ НЕ ВСІ
Звичайно, є проблеми з допризовниками, які просто не з'являються на виклик. Сьогодні на обліку у військкоматі 93 особи, що ухиляються від служби, дехто роками. Більшість з них перебуває десь за кордоном. В разі, якщо до 25 років вони так і не з’являться на призовний пункт, їхні справи передадуть до правоохоронних органів. “Світить” таким призовникам позбавлення волі терміном до трьох років.
Все більше з’являється і альтернативників, які з релігійних переконань відмовляються йти до війська. Вони “відбувають службу” у комунальних чи медичних службах.

Галина ПАХОМОВА.