VISNYK.NET: Червоноградський вісник

13 лютого 2003 року

 

 

ГОЛОВНИЙ ДОКУМЕНТ РОКУ: КОМУ, СКІЛЬКИ ТА ЗА ЩО

 

Головний документ року – це, як ви, мабуть, вже здогадалися, бюджет міста . 23 січня 2003 року Червоноградська міська рада його затвердила. Отож, загальний обсяг доходів міста на 2003 рік затверджено у сумі 39 млн. 592 тис. гривень, стільки ж планується і видатків. І хоча минулого року доходи міста склали 30 млн. 978 тис., що на 8 млн. 600 грн. менше, ніж планується цьогоріч, додатковими мільйонами всі кишені не наповниш.

 

СОЦІАЛЬНА СФЕРА

Як результат наполегливого ходіння червоноградських чиновників по кабінетах фінансових міністрів, маємо збільшення дотації вирівнювання з 4, 8 млн. грн. до 10 млн.грн. Як ніяк, а Червоноград – центр Західно-Українського вугільного регіону і має розвинену мережу закладів охорони здоров’я, культури, освіти та спорту. “Прогодувати” усіх – як у прямому, так і у переносному розумінні – доволі важко. А щодо закладів охорони здоров’я, то їм доводиться обслуговувати не тільки червоноградців, але й мешканців сусідніх районів – переважно, Сокальського та Радехівського. Минулого року медичні заклади Червонограда надали послуги жителям цих районів на 862 тис. гривень. Але з бюджетів Сокальського та Радехівського районів нам цих грошей не відшкодували. У 2003-ому Сокальська районна рада має передати до бюджету Червонограда лише 250 тис. грн. за лікування своїх мешканців, а Радехівська районна рада передбачила на цю ж мету 94 тис. 300 грн. Цих коштів занадто мало, тому у міському бюджеті передбачена додаткова дотація вирівнювання з обласного бюджету, яка повинна бути виділена обласною адміністрацією після затвердження Кабінетом Міністрів України порядку про розподіл цієї дотації, яка виділена області. За словами начальника фінансового управління Василя Турка, ця додаткова дотація буде спрямована на фінансування закладів охорони здоров’я, культури, фізкульури та спорту, що не забезпечуються розрахунковими обсягами видатків Міністерства фінансів України через нерівномірність мережі бюджетних установ.

За допомогою дотації та оптимізації охорона здоров’я повинна дати собі раду. І якщо з дотацією все більш-менш зрозуміло, то “оптимізація” –це не що інше, як скорочення. З 1 січня поточного року у міському шпиталі вже скорочено 30 ліжкомісць. А менше хворих, то менше витрат на медикаменти та харчування. З 1 березня поменшає лікарняних ліжок у соснівській міській лікарні – на сорок. Оптимізація, зрозуміло, торкнеться не лише лікарняних відділень, але й медперсоналу, які змушені будуть піти на біржу безробітних. У результаті, п’ятиповерховий корпус соснівської лікарні незабаром спорожніє –якщо тільки не вдасться отримати дозвіл на розміщеня там фтизіопульманологічного центру (читай- туберкульозного диспансеру). Загальні видатки на охорону здоров’я цього року становитимуть 8 млн.653 тис. 300 гривень. Більше отримають освітяни– 9 млн. 636 тис. гривень. Окрім того, цього року закінчується передача у комунальну власність міста об’єктів соціальної сфери ДП “Львіввугілля”. Це придбання коштуватиме місту понад 2 млн.грн. “Фізкультурники” можуть розраховувати на 406 тис. 500 грн., потреби культури оцінені у 1 млн. 35 тис. грн. Навіть незважаючи на те, що 2003 рік проголошений Роком культури в Україні.

ЗАХИСТ ПІЛЬГОВИКІВ

“Вісник” уже згадував про особливості соціальних статей цьогорічного бюджету. Зокрема, ветерани УПА, вдови політв’язнів, інваліди по зору 1 та 2 групи отримуватимуть адресну грошову допомогу щомісяця. Окрім того, згідно з розпорядженням міського голови Львівської облдержадміністрації від 02.11.1995 р. “про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту інвалідів"”будуть збережені пільги для інвалідів, що діяли минулого року. Зокрема, надбавка інвалідам І групи (8,31 грн.), грошова допомога непрацюючим працездатним особам, які доглядають інвалідів І групи (4.80 коп.), грошова компенсація похвилинної оплати телефонних розмов інвалідам І групи всіх категорій (1.30 коп.). Окрім того, пільговики і далі їздитимуть міським транспортом безоплатно. ВАТ “Червоноградське АТП-14628” отримає з міського бюджету 150 тис. грн. на покриття втрат доходів від перевезення пільгових категорій населення. Хто не знає, АТП наразі здійснює міські перевезення тільки одним маршрутом №3, і на рейс виходять лише три автобуси. Щоправда, городянам обіцяють додаткові маршрути у дачний сезон. До речі, минулого року на пільгові перевезення міським транспортом було виділено суму майже у три рази більшу – 360 тис. грн. Так що, шановні пільговики, не розраховуйте на милість маршрутних таксі.

ІНВЕСТИЦІЙНА ПРОГРАМА

За рахунок бюджету розвитку (6 млн. 798тис. грн.) цьогоріч у Червонограді планується небагато. Зокрема, в переліку об’єктів, що підлягають реконструкції, Соснівський будинок “Просвіта” (24 тис.грн.), дамба між старим та новим містом (40 тис.грн.), парк культури та відпочинку (16. 7 тис. грн.) та центральна площа Червонограда (30 тис. грн.). Уже котрий рік продовжується фінансування надзвичайно важливого об’єкту – станції ІІІ-го підйому комплексу споруд Ванівського водозабору. Для завершення потрібно ще 2 млн. 796 тис. грн. Між тим, цього року буде виділено на будівництво з місцевого бюджету 40 тис. грн. та уточнюються розміри асигнувань з обласного та державного бюджетів. Влаштування нового цвинтару, який потрібен Червонограду, ще знаходиться на стадії планування. 20 тис. гривень, виділених цього року вистачить хіба на розроблення проектної документації.

СПРАВА ПРЕСТИЖУ

Видатки міста “на престиж” складають 5, 5 тис. гривень (5 000 на рік коштує членство в асоціації міст України, 500 гривень – участь в асоціації фінансистів). Це нібито небагато, проте хочеться щоби результати участі у цих двох організаціях приносили нашому місту не лише престиж. Але й більш відчутну матеріальну користь. А для підтримки іміджу органів міської влади серед населення міста бюджетом передбачено 65 тис. гривень на видання газети “Новини Прибужжя” та фінансування радіостудії “Новий двір” 18 тис. гривень.

До речі, коли верстався номер, відбулась прес-конференція міського голови І.Чудійовича, темою якої був бюджет. Детальніше про це - у наступному “Віснику”.

 

Галина ПАХОМОВА