VISNYK.NET: Червоноградський вісник

13 лютого 2003 року

 

 

СПІЛЬНО МИ ЗМУСИМО СУСПІЛЬСТВО ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА ВОЇНІВ-АФГАНЦІВ

Історія кожної країни світу вибудовується на згадках про війни – визвольні, загарбницькі, релігійні, ідеологічні. До якої з цих категорій віднести радянсько-афганський військовий конфлікт більш ніж десятирічної давності важко сказати. Молодше покоління навряд чи ще пам'ятає, хто кого і від чого тоді визволяв. Не знали цього і солдати Радянської армії, яких відсилали до Афганістану.

З тої війни не повернулося понад 14 тисяч українців. А ті, хто залишилися живими, гуртуються – для того, щоби підтримувати одне одного і відстоювати свої законні права.

 

У Червонограді мешкає близько 250 чоловік, які пройшли через страхіття Афганістану. Проте Cпілка воїнів-афганців та інтернаціоналістів, яку зараз очолюють Олексій Фетісов та Іван Гулядик , поки що налічує тільки близько 20 чоловік. Справа у тім, що донедавна активність цієї громадської організації коливалася біля позначки"нуль" – колишні афганці не мали ані коштів, ані постійного приміщення. І найголовніше – не було чітко визначеної мети діяльності.

Зовсім недавно справи почали налагоджуватися: орендували кімнату при військкоматі, де планується створити музей, а Благодійний фонд допомоги дітям-сиротам, який очолює Сергій Вишневський надав Спілці кімнату в центрі міста – тут буде громадська приймальня. У бюджеті міста на 2003 рік закладено 2 000 гривень на підтримку "афганців". Щоправда, на сесії, де розглядалося "бюджетне" питання, декотрі депутати міської ради виступали проти виділення коштів колишнім афганцям, аргументуючи це тим, що представників спілки не було у сесійній залі. А ті просто не знали, що їхня присутність може бути вирішальною. На щастя, міський голова зумів переконати у необхідності підтримки воїнів-інтернаціоналістів.

Виглядає на те, що діяльність спілки набирає обертів. Серед планів – залучення до роботи юриста. Адже одна з найголовніших проблем, з якими стикаються колишні воїни-афганці – це незнання своїх юридичних прав, невміння їх відстоювати. Наприклад, згідно з Законом колишні афганці мають пільги з комунальних платежів, але чиновники деколи відмовляють у наданні цих пільг у повному обсязі. Закон також гарантує воїнам-інтернаціоналістам безоплатний проїзд у міському та приміському транспортах. Проте водії часто не хочуть везти безкоштовно власників "афганського" посвідчення, бо самі нічого не знають про їхні пільги. Ця проблема у деякій мірі стосується і органів місцевого самоврядування – обсяги дотацій на відшкодування транспортним підприємствам за перевезення пільговиків з року в рік мають тенденцію до зменшення, отож перевізників можна зрозуміти.

Спілка планує виступати своєрідним посередником між колишніми "афганцями" та органами влади, і її члени сподіваються, що зуміють не тільки привернути увагу до своїх проблем, але й вирішити їх.

Серед людей, які пройшли Афганістан, чимало таких, що мають вищу освіту, займають престижні посади, але і чимало таких, що ніяк не можуть знайти своє місце в житті. Психологічна травма як наслідок участі у війні залишається на все життя: сильніші люди дають собі з цим раду, слабші зневірюються. Спілка воїнів-афганців та інтернаціоналістів об'єднує і перших, і других, бо "один в полі не воїн". Тільки прикро, що їм знову доводиться воювати – цього разу, щоб захистити себе.

Андрій Юліанович Скіб'як, начальник Червоноградської об'єднаної податкової інспекції, колишній воїн-афганець, член Спілки переконаний: "Колись "афганцям" приділяли значно більше уваги. Коли я почав працювати у Червонограді, мене зацікавило, у якому становищі тут опинилися люди, які, як і я, пройшли через випробування тією війною. Спілка поки що тримається на ентузіазмі людей, які її очолюють. Проте перші кроки, які ми вже зробили, свідчать про те, що тільки разом ми змусимо суспільство звернути увагу на учасників війни в Афганістані."

Олена ЯРОШ