VISNYK.NET: Червоноградський вісник

7 квітня 2003 року

 

 

НА ДОПОМОГУ ГОРОДНИКУ-ЛЮБИТЕЛЮ

 

В одному з попередніх номерівВісникайшлося про вирощування розсади томата, перцю, баклажана, фізаліса. Доцільність вирощування трьох перших культур, як правило, у городників-аматорів сумнівів не викликає. З меншою довірою чомусь сприймається ними доцільність вирощування фізаліса. Можливо, що й через недостатню інформацію про цю не надто вибагливу культуру.

То що ж це такефізаліс?

По іншому його ще називають мексиканським томатом. У фізалісі міститься до 9% цукру, це вдвічі більше, ніж у малині чи суниці. Але найголовніша особливість фізалісанаявність у ньому пектинових речовин, які надають йому властивості желе, що робить його незамінним для безпосереднього виготовлення (або у суміші з іншими овочами і фруктами) натурального мармеладу, джему. До того ж фізаліс надає цим продуктам неповторного помаранчово-червоного відтінку. Використовують його також для приготування варення, у соліннях, салатах, борщах, маринадах, соусах. Відома й лікувальна дія плодів фізаліса, зокрема – у боротьбі з суглобовим ревматизмом. Ще одна особливість фізалісайого плоди можуть зберігатися СВІЖИМИ до 5-6 місяців, за умови підтримання у сухому приміщенні температури плюс 2-4*, а збирати врожай фізаліса можна аж до осінніх заморозків.

 

Якісне насіння фізаліса, томата, перцю, баклажана можна придбати у магазиніНасіння” – офіційного представника відомих фірмСвитязь”, “Росток”, який знаходиться у приміщенні червоноградського центрального ринку (ліва сторона). Тут вам запропонують великий вибір насіння багатьох культур (у тому числі й обробленого, не потребуючого спеціального хімічного захисту), яке відповідає Міжнародним та Державним стандартам України. Серед нього й добре відомі сорти городніх культур і селекційні новинки, які вже встигли себе чудово зарекомендувати на земельних ділянках не тільки України, а й близького та далекого зарубіжжя.

Для прикладу:

Фізаліс

Томатілосередньостиглий; плоди вагою 40-80 г, жовтого з бузковими розводами кольору; холодостійкий; зв'язує і виводить із організму радіонукліди та інші шкідливі речовини.

Томат

Балконний

ранньостиглий; карликовий, придатний для вирощування в кімнаті, на балконі; плоди кулясті 1,5-2,5 см в діаметрі, сріблясто-рожевого кольору; чудово росте у відкритому грунті, як звичайний сорт.

Білий налив”ранньостиглий; високоврожайний, призначений для вирощування у відкритому грунті; період від проростання насіння до збирання врожаю складає 100-106 днів; смакові якості плодів добрі; придатний для транспортування; середньостійкий до хвороб.

Кібіцранньостиглий; універсального використання; плоди міцні, сливкоподібної форми середнього розміру, масою 55-65 г; придатний для транспортування; смакові якості високі; толерантний до комплексу хвороб.

Перець солодкий

Новогогошарисередньостиглий; від сходів до технічної стиглості – 120-130 днів; кущ висотою 45-60 см; плоди масою 180 г, округло-сплюснуті, злегка ребристі, товстостінні, без гіркоти; смакові якості добрі.

Подарунок Молдовисередньостиглий; від сходів до технічної стиглості – 105-115 днів; кущ висотою 40-50 см; плоди конусоподібні, масою 70-120 г, з товщиною стінок 4-6 см.

Баклажан

Довгий пурпуровийранньостиглий; від висадки розсади до плодоношення 70-75 днів; кущ не дуже розгалужений, заввишки до 70 см; плоди тонко видовжені (18-20 см); смакові якості високі, з дієтичними та лікувальними властивостями.

Діамант” (Алмаз) – середньостиглий; вегетаційний період 120-130 днів; теплолюбна компактна рослина висотою 40-50 см; плоди циліндричні, довжиною до 20 см, з високими смаковими якостями, дієтичними і лікувальними властивостями; мякуш зеленкуватий, без гіркоти; стійкий до комплексу хвороб.

Капуста

Ранньостигла: “Дитмарська рання”, “Адмірал F-1”, “Діта”, “Парел F-1”;

Середньостигла: “Слава Енкузена”, “Брауншвейзька”;

Пізньостигла: “Камінна голова”, “Білосніжка”, “Українська осінь”, “Харківська зимова”, “Тюркіс”, “Ярославна”. Але, безумовно, найсмачніша, соковита, універсального призначення для квашення, зберігання протягом 5-6 місяців, пізньостигла, німецької селекції-капустаАмагер”. Забарвлення зовнішніх листків яскраво- зелене, з синьо-фіолетовим відтінком. Головка округла верхній частині злегка приплюснута, масою 3-4 кг, з доброю стійкістю до розтріскування .

Федір КРОПИВКА